Aktuality

Otázka Kam zamířit s nemocnymi ledvinami v regionu byla zodpovězena

27.06.2014

Otázka Kam zamířit s nemocnymi ledvinami a močovými problémy v regionu byla zodpovězena.

Ostatní regiony nám mohou závidět. Na boskovicku se můžeme pochlubit dalším úspěchem našich zdravotníků.: na nefrologii a dialýze společnosti Hedica s.r.o. v Nemocnici Boskovice pracovníci společně s manažerkou Mgr. L. Konečnou prokázali svou odbornou zdatnost i věcnou připravenost. Po zdařilé léčbě šesti pacientů s otravou metanolem (mimochodem s tím hedica a boskovická nemocnice zařadila mezi nejúspěšnější pracoviště v ČR) dokázali lékaři a sestřičky obstát dne 16.5. 2014 v nekompromisním přísném hodnocení řízení kvality a bezpečí poskytované péče před Spojenou akreditační komisí. Komise zvláště ocenila prováděnou hloubkovou komplexní prevenci v nefrologické ambulanci - podařilo se odhalit větší počet případů nádorových onemocnění ještě v časném stádiu nemoci s vysokou nadějí na vyléčení a daří se rovněž léčba skrytých infekcí močových cest, spojených s riziky neplodnosti.

Dále bylo komisí vyzdviženo úsilí všech pracovníků o kontinuální zlepšování kvality dialyzační péče - laboratorní a klinické ukazatele léčby na dialýze Hedica s.r.o. patří k evropské špičce.

Českou společností pro akreditaci ve zdravotnictví byl společnosti Hedica s.r.o. udělen certifikát kvality a bezpečí hned napoprvé a s pochvalou.

Jak sdělila našemu listu MUDr. Z. Němcová (vedoucí lékařské dialýzy), kolektiv pracovníků dbá totiž nejen o medicínskou stránku léčby. Všichni si uvědomují, že je nutno posílit a podpořit i stav duše dlouhodobě nemocných klientů. Na dialýze proto vládne rodinná atmosféra, probírají se recepty jídel, společně se zpívá a nemocní se vzájemně podporují.

Primář MUDr. S. Šurel ještě upozorňuje na významné skryté nebezpečí: v našem regionu zjišťujeme závažný nedostatek vitamínu D i u jinak zdravých jedinců! Vitamín D je nezbytný nejen pro zdravé fungování pohybového aparátu, je důležitý i v prevenci nádorů, demence a dalších civilizačních nemocí. Primář Šurel doporučuje vyšetřit hladinu vitamínu D v krvi a poté jej vhodným způsobem (jako je přiměřené opalování, úprava stravy, event. léky) zavčas tělu doplnit.

Při podezření na onemocnění ledvin či močové soustavy je tak každému občanovi v našem regionu dostupná specializovaná odborná péče v nejvyšší kvalitě, která je ověřena nezávislou hodnotící organizací.

Mgr. Lenka Konečná

Článek vyšel v Region Pressu č. 13/2014.


nahoru ▲